Један дан, 40 земаља, 1200 иновативних дечјих Еко решења за бољу будућност.
У организацији KidHub-a, у суботу 16. Новембра, одржан је други глобални дечији дизајн маратон (Global Children’s Designathon) у Београду. Деца у 40 градова на свим континентима, дизајнирала су иновативна решења на тему хране и климатских промена, коју су УН уврстиле у циљ број 13 Агенде одрживог развоја.
Међу 1200 малишана из читавог света, овог пута одабрано је и тридесеторо деце из Србије, међу њима и наша ученица III2 Петра Божовић. 34 ђака из 14 основних школа из Београда, Крагујевца и Зрењанина, узраста од 7 до 13 година, приказали су уз помоћ нових технологија своја креативна еколошка решења. Покровитељ овог дечјег маратона је Шведска краљевска породица, чији су представници из Шведске Амбасаде у Србији, отворили панел и били део стручног жирија.
Наредни корак је био осмишљавање и скицирање идеја, а затим су деца градила прототипе својих решења помоћу пиштоља за лепљење, мини мотора, микро бита, ЛЕД лампица, сензора и рециклираних материјала. Учесници су били на онлине вези са партнерским тимом у Јоханесбургу, а на крају дана су тимови представили своје изуме на панелу коме су приствовали стручњаци из света образовања, одрживог развоја, друштвеног предузетништва, ИТ сектора, медија и родитељи учесника.
„Стручни жири имао је тежак задатак да међу девет сјајних тимова, прогласи три најинспиративнија решења. Међу њима, Прво место освојио је тим „Еко Кидс“, састављен од четворо деце, међу којима је и Петра Божовић. Представили су своје иновативно решење на тему хране и климатских промена уз коришћење нових технологија. Свој пројекат су назвали “Техносолар“, возило које превози неискоришћену храну гладнима, без утрошка енегије.
Победници ЕКОКИДС!
Речи стручног жирија:
Проблем који су хтели да реше је јако актуелан, имамо превише хране, бацамо велику количину хране, и ту су показали како треба да штедимо храну. Друго, показали су солидарност и емпатију, значи да размишљају о сиромашнима и да им обезбеде храну. Такође су мислили и о соларним панелима то значи како да смањимо емисију угљен диоксида. Додатно шта нам се јако допало је како су све лепо презентовали и одлично су промовисали, маркетинг им је био добар.